18.12.2014

Inicjatywa społeczna: pomóżmy dzieciakom polubić lektury

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

Kochani!

Ufam, że nie muszę Wam tłumaczyć, jak ważne jest, by człowiek już od najmłodszych lat był zachęcany do czytania książek, jeśli chcemy, by cenił tę formę spędzania czasu w dalszym życiu. Oczywiście, duży wpływ na podejście smyka do literatury mają rodzice i reszta rodziny. Jednak później zaczyna się szkoła i lektury obowiązkowe. I tu napotykamy przeszkody.

Choć sama nie pamiętam, by kanon książek obowiązkowych w podstawówce był dla mnie ciężki do przejścia, nie da się ukryć: pozycje te często są nieaktualne. Napisane trudnym językiem. Traktujące o sprawach, których współczesne dziecko nie zrozumie. To może prowadzić do tego, że maluchy się zniechęcą. A z wiekiem będzie coraz gorzej, bo i tytuły coraz poważniejsze, wymagające większego wysiłku przy poznawaniu. 
Na szczęście w końcu ktoś, kto może coś zdziałać, zauważył problem i postanowił spróbować go rozwiązać w bardzo przyjemny sposób.

Otóż, na stronie Ministerstwa Edukacji znajduje się ankieta, w której można podać tytuły pięciu własnych propozycji odnośnie tego, co powinny czytać dzieciaki.
Co najlepsze i najważniejsze w tym kwestionariuszu - to, kim jesteśmy, w żaden sposób nie utrudnia ani nie uniemożliwia nam wzięcia udziału w głosowaniu. Nie musimy być nauczycielami. Nie musimy mieć własnych dzieci. Możemy być studentami, a nawet uczniami - nasze sugestie również są pożądane i brane pod uwagę.

Ankieta znajduje się tu, a jej wypełnienie zajmuje dosłownie kilka chwil (jeśli ktoś naprawdę nie ma teraz dwóch minut czasu - oddawanie głosów możliwe jest do 31 stycznia 2015 roku) Uważam, że warto się wypowiedzieć, podać tytuły naszych ukochanych książek z dzieciństwa - razem możemy sprawić, że najmłodszym będzie czytało się milej. A to w konsekwencji być może zaowocuje tym, że w przyszłości coraz więcej i więcej ludzi będzie kochało i ceniło czytanie.

Ja już wypisałam tytuły pięciu swoich faworytów, a Wy?

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. "Harry'ego Pottera i Kamień Filozoficzny", "Pollyannę", "Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa", "Muminki" i "Alicję w Krainie Czarów" :)

   Usuń
 2. Ciekawa inicjatywa. Pomyślę nad książkami i wypełnię ankietę. Dzięki
  www.krzywaprosta.pl

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Jestem wdzięczna za każdy komentarz - nawet krytykę, ważne, by była ona konstruktywna (nie podoba mi się + powód poważniejszy niż 'bo nie'). Chcesz, bym odwiedziła Twoją stronę? Wysil się i napisz sensowny komentarz.