23.12.2013

TOP 5: książki najlepsze na Boże Narodzenie

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

Już jutro Wigilia Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas święta to nie tylko czas, który spędzamy w ciepłym, rodzinnym gronie, ale też krótki okres, w którym możemy bez wyrzutów sumienia czytać to, na co my sami mamy ochotę. Dlatego też pomyślałam: hej, a może by tak stworzyć kolejną kategorię postów na blogu?, a potem zdecydowałam się wcielić ten pomysł w życie. Od tej pory systematycznie, przy różnych okazjach, będę prezentowała Wam TOP 5 książek najlepszych do przeczytania na daną okazję. Zamierzam też Was zmusić do większej aktywności, ale... o tym pod koniec posta ;) A więc dzisiaj...

TOP 5: książki najlepsze na Boże Narodzenie


Zdjęcie znalezione na Google Grafika

Nie ma chyba na tym świecie człowieka, który nie znałby Opowieści wigilijnej autorstwa Charlesa Dickensa. Kiedy pytam ludzi, jakie książki kojarzą im się z Bożym Narodzeniem, mają oni właściwie problem, by podać inny tytuł niż ten. Bo opowieść o samotnym skąpcu, który pod wpływem nawiedzenia przez duchy ukazujące mu sceny z jego życia i przerażenia wizją  samotnej śmierci, nagle zmienia się nie do poznania, nigdy nie przeminie...

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

A co Wy na to, by w świąteczny klimat wprowadziły nas najbardziej znane szwedzkie dzieci - Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin? Boże Narodzenie w Bullerbyn to piękna opowieść o przygotowaniach do świąt, nieco innych od naszych, ale podobnych w tym, że dzieciaki przeżywają je z takim samym zaangażowaniem i radością jak każde dziecko...

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

W wigilijny wieczór przypadkiem w szkolnej sali komputerowej spotyka się grupa dzieciaków uciekająca przed groźną woźną. Obecny jest też nauczyciel muzyki, który...przyszedł poserfować po internecie. Dlaczego w tak świąteczny dzień ktokolwiek przyszedł do szkoły?

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

Przygotowania do świąt, jak wszyscy dobrze wiemy, są wyczerpujące i wymagają wielkiego nakładu czasu i pracy. A jak tu sobie poradzić, kiedy mama ma złamaną rękę?

Zdjęcie znalezione na Google Grafika

A na koniec coś dla wielbicieli kryminałów. Z okazji zbliżających się świąt, senior rodu zaprasza do swej rezydencji rodzinę. Nie jest to typowa rodzinna uroczystość, gdyż bohater nie utrzymywał kontaktów ze swoimi dziećmi. Atmosfera, już i tak niewesoła, nie ulega poprawie, gdy w rezydencji pojawia się uchodzący za czarną owcę rodziny syn i wnuczka, której rodzina nie widziała nigdy wcześniej. W ponurych nastrojach i pragnieniu odziedziczenia jak największego spadku, zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Rozwiązać zagadkę próbuje Herkules Poirot...

Moi kochani, właśnie tak przedstawia się moje zestawienie TOP 5 najlepszych książek na Boże Narodzenie. Teraz czas na Was, wspomnianą na początku posta aktywność - w komentarzach piszcie, jakie książki Wam kojarzą się z tym okresem, po jakie Wy sięgacie. Za jakiś czas zliczę, jakie książki pojawiają się najczęściej w Waszych komentarzach i na tej podstawie stworzę kolejny ranking - TOP 5 najlepszych książek na Boże Narodzenie według czytelników.

A tak z ciekawości...domyślacie się, przy jakiej okazji ukaże się kolejne TOP 5? ;)

4 komentarze:

 1. Takie "okazjonalne" TOP-y? Czy ja wiem... Opowieści o Bullerbyn znam z dzieciństwa, to cudowne książki; oby przechodziły z pokolenia na pokolenie:-). Agata Christie to jest to! Jeśli nie będzie czasu w Święta, to w każdym razie poczytam sobie później:-).
  Nie mam określonych książek skojarzonych z jakimkolwiek czasem. I niech tak pozostanie. Lekturę dobieram na zasadzie widzimisię, a to raczej kapryśna bestia:-).
  Wszystkiego Najlepszego na Święta. Przede wszystkim mnóstwa wolnego czasu do własnej dyspozycji. Po to, by bez wyrzutów sumienia móc oddawać się ulubionej pasji:-)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i wzajemnie, wszystkiego dobrego ;)

   Usuń
 2. Szkoda, że tak duża część to książki dla dzieci, chociaż mi Święta kojarzą się właśnie z "Opowieścią Wigilijną" i kilkoma baśniami Andersena.
  Wesołych Świąt!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wesołych świąt ;)

   Mnie właśnie święta kojarzą się z dzieciakami - bo to dla nich ten okres jest magiczny ;)

   Usuń

Drogi Czytelniku!

Jestem wdzięczna za każdy komentarz - nawet krytykę, ważne, by była ona konstruktywna (nie podoba mi się + powód poważniejszy niż 'bo nie'). Chcesz, bym odwiedziła Twoją stronę? Wysil się i napisz sensowny komentarz.